22/12/06

Κεντρική σελίδα | Σήμερα | Χθες | Μουσείο | Εκπαιδευτικά προγρ/τα | Ομάδα Μουσείου | Επικοινωνία | Συνδέσεις

Κεντρική σελίδα
Ιστορία του Σχολείου
Ιστορία του Μουσείου

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ & ΤΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ

Το 1ο Γυμνάσιο Χίου  στεγάστηκε από το 1994 σε χώρο που παλιότερα είχε στεγάσει διαδοχικά την περίφημη Σχολή της Χίου, το Γυμνάσιον Χίου και αργότερα το Γυμνάσιον Αρρένων Χίου και το 1ο Λύκειο Χίου. Το πρώτο οίκημα του 1792 καταστράφηκε κατά το σεισμό του 1881. Το οίκημα που κτίστηκε μετά το σεισμό, το 1885, είναι αυτό που υπάρχει μέχρι σήμερα.

Αποτέλεσμα της πρωτοβουλιών αξιολογότατων καθηγητών που δίδαξαν όλο αυτό το διάστημα  στο σχολείο υπήρξε η δημιουργία πλούσιας ιστορικής συλλογής και συλλογής επιστημονικών οργάνων.

Στα μέσα της δεκαετίας του 1950, με πρωτοβουλία του φιλόλογου Γιάννη Κουνέλλη, καθηγητή του Γυμνασίου Αρρένων Χίου, άρχισε μια προσπάθεια συγκέντρωσης ιστορικού και λαογραφικού υλικού και δημιουργίας βιβλιοθήκης για τη διδασκαλία του μαθήματος της Ιστορίας, κίνηση  που συνεχίστηκε από τον καθηγητή κ.Βλάση Συρίγο και  είχε ως αποτέλεσμα τη δημιουργία ειδικής αίθουσας για το μάθημα της Ιστορίας, της λεγόμενης Αίθουσας Ιστορίας.

Ο συστηματικός εξοπλισμός του εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών του Σχολείου από αρχές του 19ου αιώνα μέχρι σήμερα είχε ως αποτέλεσμα τη δημιουργία πλούσιας και αξιόλογης συλλογής επιστημονικών οργάνων.

Εξέλιξη της Αίθουσας Ιστορίας και του παλαιού εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών αποτελεί το σημερινό Μουσείο Ιστορίας & Φυσικής που στεγάζεται στον ίδιο χώρο, δηλαδή, σε τέσσερις μεγάλες αίθουσες του ισογείου που έχουν ενοποιηθεί.

Τελευταία ενημέρωση της τοποθεσίας18/08/2008