22/12/06

Κεντρική σελίδα | Σήμερα | Χθες | Μουσείο | Εκπαιδευτικά προγρ/τα | Ομάδα Μουσείου | Επικοινωνία | Συνδέσεις

Κεντρική σελίδα
Επάνω
Σκοποί του Μουσείου
Μουσείο Ιστορίας
Μουσείο Φυσικής
Εκπαιδευτικά προγρ/τα

ΣΚΟΠΟΙ ΚΑΙ ΣΤΟΧΟΙ ΤΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑΣ & ΦΥΣΙΚΗΣ

Κύριος στόχος, που σε μεγάλο βαθμό έχει επιτευχθεί είναι το Μουσείο να να ενταχθεί στην εκπαιδευτική διαδικασία και τα εκθέματα να λειτουργήσουν ως γέφυρες του χθες με το σήμερα. Έτσι, επιδιώκουμε τα εκθέματα της συλλογής της Ιστορίας να αφυπνίσουν μνήμες της τοπικής ή της εθνικής ιστορίας. Απ' την άλλη μεριά φανταζόμαστε τη συλλογή των επιστημονικών οργάνων να λειτουργεί, αποκαλύπτοντας στους επισκέπτες του σελίδες της ιστορίας των επιστημών.

Σημαντική για την επίτευξη του πρώτου αυτού στόχου ήταν και εξακολουθεί να είναι η συνδρομή της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν.Χίου, με τη συνεργασία της οποίας  λειτουργούν στο Μουσείο, από το 2001,  εκπαιδευτικά προγράμματα Ιστορίας και Φυσικών Επιστημών.

Δεύτερος στόχος είναι το Μουσείο Ιστορίας & Φυσικής να λειτουργήσει ως πόλος έλξης, έμπνευσης και δια βίου μάθησης για το ευρύ κοινό τόσο της Χίου, όσο και των γύρω περιοχών. Για το σκοπό αυτό έχει γίνει κατάλληλος σχεδιασμός από τη φετινή σχολική χρονιά, ώστε  ορισμένες από τις παρουσιάσεις των εκπαιδευτικών προγραμμάτων που γίνονται για τους μαθητές των σχολείων να είναι ανοιχτές και για το κοινό.

Τρίτος και ιδιαίτερα σημαντικός στόχος μας είναι διαμέσου της οργάνωσης και της λειτουργίας του Μουσείου  να διασωθεί και να διατηρηθεί μια πνευματική κληρονομιά- ιδιαίτερα αξιόλογη- και δυνάμενη να αποκαλύπτεται μέσα από τα αντικείμενα των συλλογών του Μουσείου.

Στο Μουσείο Ιστορίας

Στο Μουσείο Φυσικής