21/12/05

Κεντρική σελίδα | Σήμερα | Χθες | Μουσείο | Εκπαιδευτικά προγρ/τα | Ομάδα Μουσείου | Επικοινωνία | Συνδέσεις

Κεντρική σελίδα
Επάνω
Ύλη & Φως
Χωρίς αέρα...
Ηλεκτρισμού ιστορίες
Ιστορίες μαγνητών

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο Μουσείο Φυσικής της Χίου καλεί για τρίτη συνεχή χρονιά το εκπαιδευτικό κοινό. Επιστημονικά θέματα συζητούνται και επιστημονικές ιστορίες ξεδιπλώνονται με τη βοήθεια αφήγησης, εκπαιδευτικού λογισμικού και πραγματοποιούμενων πειραμάτων. Έτσι, μπορούμε να συναντήσουμε επιστήμονες άλλων εποχών να εκτελούν παράξενα πειράματα, να εφευρίσκουν μηχανές κι ακόμα να εξηγούν, να στοχάζονται, να υποθέτουν, να συμπεραίνουν, να διαφωνούν, να αμφιβάλλουν… Θα βρούμε τον Αριστοτέλη, το Γαλιλαίο και τον Νεύτωνα, αλλά και τον αστροναύτη Scott να ανοίγουν μια συζήτηση διάρκειας 23 αιώνων πάνω στο πώς και γιατί πέφτουν τα πράγματα στη γη, τον Βενιαμίν Φραγκλίνο να «οιακίζει» τις αστραπές με το μικρό χαρταετό και τα αλεξικέραυνά του, τον Αλεσσάντρο Βόλτα να παρουσιάζει την πρώτη -στην ιστορία- μπαταρία στον Ναπολέοντα. Κι ακόμα, τους επιστήμονες του 19ου αιώνα να ανακαλύπτουν το ηλεκτρόνιο και τις ακτίνες Χ, να δοκιμάζουν τεχνικές που βασίζονται στη φασματοσκοπία, για να φωτίσουν με χρωματιστές λάμπες τις πόλεις και λάμψεις πυροτεχνημάτων τον νυχτερινό ουρανό.  Οι συναντήσεις μας με τους επιστήμονες είναι ζωντανές, σχεδόν αληθινές…, γιατί χάρη στα επιστημονικά όργανα που διαθέτει το Μουσείο Φυσικής μπορούμε να επαναλάβουμε τα πειράματά τους, να πατήσουμε στα ίδια τους τα βήματα, να μεταφερθούμε στο «τότε» μέσα από κάτι που συμβαίνει στο παρόν, ακριβώς μπροστά μας.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές όλων των τάξεων της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, καθώς και σε μαθητές των τελευταίων τάξεων της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, αλλά και σε όλους τους επιστημονικά φιλοπερίεργους.

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ- ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ

Οι τίτλοι των διδακτικών ενοτήτων που έχουν σχεδιαστεί, για να διδαχθούν κατά τη φετινή σχολική χρονιά είναι:

1. "ΥΛΗ ΚΑΙ ΦΩΣ"

1.1 "ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΕΡΑΥΝΟ ΣΤΙΣ ΑΚΤΙΝΕΣ Χ-ΑΦΑΙΡΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΑΕΡΑ"

1.2  "ΟΙ ΦΛΟΓΕΣ ,Τ'ΑΣΤΕΡΙΑ, ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΚΑΙ Η ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΑΚΗ ΔΟΜΗ"

2. "ΠΏΣ ΘΑ ΗΤΑΝ Η ΓΗ ΧΩΡΙΣ ΑΕΡΑ;"

3. "ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΕΣ"

3.1 "ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΥ,"

3.2 "ΟΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΜΑΓΝΗΤΙΣΜΟ"

4. "Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΜΑΓΝΗΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΥΞΙΔΩΝ"

ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ

Γιάννης Μισετζής (Φυσικός)

Παράσχος Καλλίτσης (Φυσιογνώστης)

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ

Η εκπαιδευτική επίσκεψη μπορεί να πραγματοποιηθεί  μετά από συνεννόηση με τους υπεύθυνους καθηγητές. Τα τηλέφωνα επικοινωνίας είναι 22710-81118 και 22710-44521.

Τελευταία ενημέρωση της τοποθεσίας 21/12/05