Ένα πρόγραμμα ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ με τίτλο "Συλλέγουμε πληροφορίες, παίρνουμε αποφάσεις, σχεδιάζουμε το μέλλον μας". Συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί: Τσικολή Αργυρώ ΠΕ11, Ξενάκης Νικόλαος ΠΕ03, Πλακωτάρης Μιχάλης ΠΕ06, Καλογήρου Ελισάβετ ΠΕ02.

Τρία προγράμματα ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ:

Το 1ο πρόγραμμα έχει τίτλο "Σχολείο - καθρέφτης (με παραγωγή ταινίας μικρού μήκους στο πλαίσιο του προγράμματος CINEμάθεια". Συμμετέχοντες καθηγητές: Αυγουστίδης Ανάργυρος - Ερμής ΠΕ08, Βαγιάνου Κυριακή ΠΕ02, Μαχαλιάς Σπυρίδων  ΠΕ11, Μωρόμαλλου Βασιλεία ΠΕ01.

Το 2ο πρόγραμμα έχει τίτλο "Η αλφαβήτα της εφηβείας". Συμμετέχοντες καθηγητές: Κουρούση Ιωάννα ΠΕ16, Πλακωτάρη Σμαράγδα ΠΕ10, Μανάρα Ελένη ΠΕ05.

Το 3ο πρόγραμμα έχει τίτλο "Κατασκευές: καραβάκια και χαρταετοί". Συμμετέχοντες καθηγητές: Πάμπαλος Νικόλαος ΠΕ1204, Κουρούση Ιωάννα ΠΕ16, Γεμέλου Δέσποινα ΠΕ06.

Ένα πρόγραμμα ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ με τίτλο "Το μέλλον της εκπαίδευσης σε ένα σχολείο με παρελθόν". Συμμετέχοντες καθηγητές: Αναστασόπουλος Παναγιώτης ΠΕ06, Βαγιάνου Κυριακή ΠΕ02, Αρβανιτάκη Μαριάννα ΠΕ0401.

Ένα Διεθνές πρόγραμμα  We C.A.R.E 2014-15:

Πρόγραμμα κατάρτισης εκπαιδευτικών και παρέμβασης για την προαγωγή του θετικού  κλίματος και της ψυχικής ανθεκτικότητας στη σχολική κοινότητα. Το πρόγραμμα εκπονείται από το Παν/μιο Αθηνών, σε συνεργασία με την Εταιρεία Σχολικής και Οικογενειακής Συμβουλευτικής και Έρευνας (ΕΣΟΣΕ) και το Κέντρο Έρευνας και Εφαρμογών Σχολικής Ψυχολογίας (ΚΕΕΣΧΟΨΥ) του Πανεπιστημίου Αθηνών. Το παρακολουθούν και εφαρμόζουν τις δραστηριότητες στην τάξη οι εκπαιδευτικοί: Βαγιάνου Κυριακή (ΠΕ 02), Γεμέλου Δέσποινα (ΠΕ 06) και Κουφοπαντελής Κων/νος (ΠΕ 03).

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

'Ενα πρόγραμμα e-twinning

Το εκπονούν οι καθηγητές Πλακωτάρης Μιχάλης (ΠΕ 06) και Γεμέλου Δέσποινα (ΠΕ 06) με θέμα : Social customs across the Aegean: habits and traditions, σε συνεργασία με το 3ο ΓΕΛ Χίου και το Vize Anadolu Lisesi (Τουρκία).